Pek çok oyuncunun en büyük endişesi oyunun en önemli yerinde ekran yırtılmaları ile karşılaşmaktır. Oyun görüntüsünü bozan ve önemli sahneleri kaçırmanıza neden olan ekran yırtılmaları sorununu Adaptive Sync teknolojisi ile aşabilirsiniz.

Adaptive Sync Teknolojisi Nedir?

Adaptive Sync monitör ve ekran kartı arasında köprü görevi görerek görüntü performansını artırmaya yarar. Ekran kartları görüntüleri oluşturan kareleri farklı hızlarda işlese de monitörlerin birim zamanda görüntüleyebileceği kare sayısı sabittir. Bu yüzden görüntüyü oluşturan kareler yeterince hızlı bir şekilde tazelenmeyebilir. Sonuç olarak görüntüde takılmalar ve ekran yırtılmaları oluşabilir. Adaptive Sync (Uyarlanabilir Senkronizasyon) teknolojisi, monitörünüzün yenileme hızıyla ekran kartınızın kare hızını (FPS) eşleştirerek akıcı oyun görüntüleri sunar. Ayrıca bu teknoloji hem NVIDIA ekran kartlarını hem de AMD tabanlı ekran kartlarını desteklemektedir. Örneğin sadece FreeSync olan bir monitör sahibiyseniz sadece AMD tabanlı ekran kartlarında bu özelliği kullanabilirsiniz. Eğer monitörünüz Gsync destekli ise bu da sadece NVIDIA tabanlı ekran kartları destekler demektir. Dolayısı ile hem NVIDIA hem AMD tabanlı ekran kartları için çözüm sunan bu teknoloji Performax Gaming monitörlerinde bulunmaktadır.

 

Adaptive Sync Ne İşe Yarar?

FPS yani saniyede gösterilen kare sayısı arttıkça görüntü performansı ve tepki süresi de artar. Bu özellikle yüksek değerli tazeleme hızı isteyen FPS oyunları için önemlidir. Hızla değişen sahnelere uyumlu çalışan FPS teknoloji ekran kartı daha fazla oyuna odaklanmanızı ve daha hızlı tepki verebilmenizi sağlar.

Her ne kadar yüksek FPS değerine sahip bir ekran kartınız olsa da monitör ya da diğer donanımlarınız bunu karşılayabilecek özellikte değilse FPS düşer. Bunun dengeli bir şekilde olabilmesi için Adaptive Sync özellikli donanımlara ihtiyacınız vardır. Monitör ve ekran kartınızın kare hızı tutarsızsa Adaptive Sync bu performans farkını dengeleyerek ekran donması ve yırtılmalarını önler.